2011
Mar
25

Czy rola gospodyni domowej to też praca?

gosposia-robi-sniadanie.jpg Jakże często spotkałam się z opinia na temat gospodyń domowych typu: „takim to dobrze, nic nie robią, siedzą sobie w domu, śpią do południa, pija kawkę i plotkują, a do tego jeszcze narzekają…” po prostu leżą i pachną. No cóż tym, którzy tak mniemają tylko pogratulować i życzyć zamiany ról.

A tak naprawdę rola gospodyni domowej to prawdziwe wyzwanie, ciężka i mozolna praca do tego bardzo często niedoceniane, a już z całą pewnością nieprzynosząca żadnych korzyści materialnych (i tu ukłon w stronę naszych rządzących). To, że dom jest czysty, zadbany, że pachnie obiadem, domowym ciastem, to że zawsze jest wyprasowana koszula, to że dzieci są szczęśliwe, radosne i nie mają zaległości w szkole to zasługa prawdziwych, zapracowanych, mam i żon, czyli po prostu typowych gospodyń domowych. Nie pisze tego po to by zacząć się użalać nad takimi kobietami, by wzniecić bunt przeciwko garnkom i patelnią, i wyrywać je im z rąk, banalniej gdyż większość z tych kobiet wybrało taki styl życia i to je uszczęśliwia. Piszę to po to, by w końcu MY, dla których to wszystko czynią każdego dnia, zaczęliśmy to w końcu zauważać i szczerze doceniać.

  1. alanka

    niedziela, kwiecień 14, 2013 - 13:30:50

    Oj, co też Pani wypisuje. Byłam na macierzyńskim przez 6 miesięcy gospodynią domową i uważam, że praca ta jest o 100 % przyjemniejsza i łatwiejsza niż praca zawodowa + praca w domu. Czy Ci piszący o pracy gospodyń domowych naprawdę nie mogą pojąć tego, że to kobieta pracująca zawodowo pracuje na dwóch etatach? Przecież, gdy wychodzi do pracy nikt za nią w domu nie wypierze, nie wyprasuje, nie ugotuje, nie upiecze, nie porozmawia z dzieckiem, nie zrobi zakupów, nie posprząta, itd. My kobiety pracujące zawodowo prace domowe wykonujemy po powrocie do domu, do późnych godzin wieczornych. To nam tak naprawdę należy się uznanie za ogromny wysiłek związany z łączeniem pracy zawodowej i domowej, a nie paniom, które wykonują połowę naszej pracy pracując wyłącznie w domu! Doprawdy niepojęte jest to pochylanie się nad ciężką pracą gospodyń domowych, zupełnie niezrozumiałe.

  2. DoWarzyw

    środa, marzec 11, 2015 - 17:29:20

    fakt, opinia że gospodyni domowa nic nie robi pokutuje w społeczeństwie do dzisiaj, choć nie wiadomo do końca skąd się wzięła. choć takie słowa najczęściej padają z ust ludzi, którzy sobie i innym próbują udowodnić jak bardzo są “zarobieni” i przez to wartościowi, bo pracują w jakichś firmach…

Administracja

Blogroll

WP