Dezynsekcja – na czym polega ten proces i gdzie się go przeprowadza?
Dezynsekcja to zespół działań polegający na eliminacji owadów z danego obiektu czy terenu. Dziś opowiemy nieco więcej o tym jak i gdzie się ją przeprowadza. Przy jakich użyciu środków likwiduje się owady w ramach dezynsekcji? Jak często należy przeprowadzać dezynsekcję? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat dezynsekcji – zapraszamy do lektury!
Na czym polega dezynsekcja?
Dezynsekcja polega na całkowitej eliminacji insekcich szkodników z danego obiektu bądź terenu. Kiedyś proces ten polegał na eliminacji insektów w ogóle, jednak insektycydy najnowszej generacji mogą działać selektywnie – czyli na jeden konkretny gatunek czy grupę owadów. To bardzo istotne, bo przecież nie wszystkie owady są szkodnikami. Wśród nich znajdziemy wiele gatunków nieszkodliwych czy nawet pożytecznych – są to chociażby pszczoły, trzmiele oraz motyle. Do kwestii insektycydów wrócimy jeszcze w dalszej części artykułu. Dezynsekcja jest prowadzona przez dezynsektora – osobę, która stosuje preparaty i trutki w różnych formach – na przykład w płynie, proszku czy granulkach. Jak często należy przeprowadzać dezynsekcję? Tak jak już wspomnieliśmy w tym artykule, dezynsekcja to proces – powinna być więc przeprowadzana regularnie. Pamiętajmy, że większość owadów żyje w ukryciu – jeżeli na przykład zobaczymy karalucha na powierzchni plandeki, to możemy być pewni, że pod nią czekają ich kolejne setki, jeżeli nie tysiące.
Czym są insektycydy?
Insektycydy to związki chemiczne o działaniu śmiercionośnym dla niektórych owadów. Dawniej, insektycydy wykazywały się rażącym działaniem – kontakt z nimi był opłakany w skutkach zarówno dla szarańczy, jak i pszczół czy nawet gryzoni oraz gadów żyjących na terenie pola. Dlatego z czasem zaczęto rozwijać technologię trutek owadobójczych i dziś preparaty te działają już selektywnie. Efekt ten uzyskano poprzez izolację cech biologicznych typowych wyłącznie dla danego gatunku i ukierunkowanie działania substancji na wyłącznie na posiadające je osobniki.
Dezynsekcja w obiekcie zamkniętym a na terenie otwartym
Do przeprowadzenia dezynsekcji na terenie otwartym stosuje się inne preparaty niż te, których używa się w obiekcie zamkniętym. Jeżeli chodzi o dezynsekcję pól, to najczęściej używa się tam insektycydów w sprayu bądź płynie – i rozpylanych z maszyn rolniczych czy nawet awionetki. W obiektach zamkniętych lepiej sprawdzają się insektycydy w formie granulek czy proszków – łatwiej jest się ich pozbyć z budynku po przeprowadzeniu akcji, dlatego ryzyko zatrucia zwierząt domowych czy ludzi jest minimalne. No właśnie na koniec warto wspomnieć o zasadach bezpieczeństwa – nawet selektywnie działające insektycydy mogą być śmiertelnie trujące po spożyciu przez człowieka. Dlatego pod żadnym pozorem nie należy ich spożywać!