Funkcjonalny i nowoczesny dom – jak go zaprojektować?

Funkcjonalny i nowoczesny dom – jak go zaprojektować?

Dobrze zaprojektowany dom zapewnia komfortowe i rodzinne życie. Od kilku lat w budownictwie mieszkalnym kładzie się nacisk na funkcjonalność, która przejawia się poprzez wiele rozwiązań. Dowodem na to jest funkcjonujące określenie „Smart dom”. Projekt domu kształtuje architekt, jednak sam przyszły właściciel również może zwrócić uwagę na kilka aspektów, jeśli wybiera spośród gotowych projektów. Jak rozpoznać projekt funkcjonalnego domu?

Czym jest funkcjonalny projekt domu?

Budowa domu to jedno z największych przedsięwzięć w ciągu życia człowieka. To miejsce, do którego wracamy, aby spędzać czas z rodziną i tworzyć przestrzeń mieszkalną. Zatem, jeśli chcemy mieszkać w dobrze zaplanowanym domu, projekty domów nowoczesnych należy wybierać w kontekście swoich potrzeb. Projekt, który wybieramy, powinien być odpowiedniej wielkości oraz charakteryzować się udogodnieniami i wystarczającą liczbą pomieszczeń. Takich walorów próżno szukać w tradycyjnych mieszkaniach w bloku z lat 80. ubiegłego wieku. Według specjalistów zajmujących się budownictwem mieszkalnym dom jest funkcjonalny, gdy spełnia potrzeby każdego domownika. To bardzo ważne założenie, ponieważ inne potrzeby ma osoba będąca singlem, a inne rodzina z trójką dzieci. Jeśli nie chcemy tracić czasu na czekanie indywidualnego projektu, warto pochylić się nad gotowymi projektami. Ważne, aby mieć umiejętności pozwalające na rozpoznanie, czy taki projekt jest dla nas funkcjonalny.

Jak stworzyć projekt funkcjonalnego domu?

Wiele klientów decyduje się na wykonanie indywidualnego projektu. W takim wariancie architekt musi wziąć pod uwagę wielkość budynku, liczbę kondygnacji, wielkość przestrzeni użytkowej i materiały, które posłużą do realizacji wymarzonego domu. Powyższe aspekty są ważne, jednak czasami plany potrafią pokrzyżować dokumenty planistyczne i kształt działki.

Cechy funkcjonalnego projektu

W pierwszej kolejności najlepiej zastanowić się, jakiej wielkości ma być nasz dom. Wielkość jednak musi być także dopasowana do wielkości działki, a także przepisów zawartych w dokumentach planistycznych obejmujących nieruchomość. Wiele osób decyduje się na zbyt duży dom, ponieważ chcą sobie wynagrodzić mieszkanie przez wiele lat w ciasnym bloku. Następnie okazuje się, że wybudowany dom jest za duży i generuje zbyt duże koszty utrzymania. Aby uniknąć takich negatywnych sytuacji, warto zastanowić się, ile pokoi jest potrzebnych oraz przez ilu domowników będzie eksploatowany dom. Od jakiegoś czasu modne stało się łączyć salon z kuchnią. Niepowtarzalny klimat i funkcjonalny efekt tworzą fronty kuchenne Ikea, a także nowoczesne kompaktowe wypoczynki do salonu.