Jak ożywić przestrzeń? Drewniane dodatki do wnętrz w roli głównej

Jak ożywić przestrzeń? Drewniane dodatki do wnętrz w roli głównej

Drewno w domu - naturalna siła ożywienia

Niewiele jest materiałów, które mogą równać się z drewnem pod względem ciepły i tekstury, które dodają do naszych wnętrz. Właściwie użyte drewniane dekoracje do domu są w stanie totalnie odmienić każdą przestrzeń, nadając jej niepowtarzalny charakter i naturalny wygląd. Drewno jest uniwersalne - pasuje do praktycznie każdego stylu, od skandynawskiego po rustykalny, od nowoczesnego po tradycyjny. Jest to materiał, który nigdy nie wychodzi z mody i zawsze sprawia, że wnętrze wygląda elegancko.

Wybór drewna do ogrzewania wnętrza niesie ze sobą wiele korzyści. Po pierwsze, jest to materiał naturalny, który dodaje przestrzeni spokoju i relaksu. Po drugie, drewno jest bardzo trwałe, tak więc drewniane dodatki mogą przetrwać wiele lat i nadal wyglądać świetnie. Po trzecie, drewno jest bardzo wszechstronne pod względem stylistycznym i można go z łatwością połączyć z innymi materiałami i kolorami.

Inspiracje na drewniane dodatki we wnętrzu

Jedną z podstawowych zasad, którymi powinieneś się kierować, decydując się na drewniane dodatki, jest umiar. Przestrzeń zbytnio naszpikowana drewnem może wyglądać przytłaczająco. Jednak z umiejętnie dobrane akcesoria, takie jak stoły, krzesła, szafki, a nawet sztachety czy boazeria, mogą dodać przestrzeni naturalnego, rusticznego charakteru. W kuchni warto zainwestować w solidne, drewniane meble – funkcjonalne i trwałe, będą służyły nam przez długie lata. Ożywić chłodne, industrialne wnętrza możemy za pomocą dodatków takich jak deski podłogowe czy listwy wykończeniowe. W łazience z kolei, mogą przetrwać drewniane akcesoria takie jak szafki czy stopnie schodowe.

Podczas dobierania drewna do konkretnych pomieszczeń warto zwracać uwagę na fakturę oraz kolorystykę. Wybierając drewniane dodatki do salonu, który jest na ogół najjaśniejszym pomieszczeniem, warto zdecydować się na jasne rodzaje drewna. Z kolei w sypialni możemy pozwolić sobie na wybór ciemniejszych odcieni, takich jak orzech lub wenge.

Jak samodzielnie wprowadzić drewniane akcenty do swojego domu?

Chcesz, aby Twoje mieszkanie nabrało naturalnego charakteru? Nic prostszego! Drewniane dodatki są stosunkowo łatwe do wykonania samodzielnie. Deski na ławkę, sztachety czy kantówki to materiały, które możesz znaleźć w każdym sklepie budowlanym. Do tego odrobina wprawy manualnej i voila! Posiadasz niepowtarzalną, stworzoną przez siebie drewnianą dekorację.

A jak o pielęgnację? Drewniany mebel lub dodatek, choć trwały, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Warto o nim pamiętać już na etapie decyzji o zakupie. Lakierowanie, woskowanie czy olejowanie to czynności, które przy regularności, pomagają utrzymać drewno w dobrym stanie przez długie lata.