Na czym polega dezynsekcja gospodarstwa rolnego? Sprawdźmy!

Na czym polega dezynsekcja gospodarstwa rolnego? Sprawdźmy!

Gospodarstwo rolne jest obiektem niezwykle narażonym na ataki owadzich szkodników. Karaluchy, mrówki i mkliki to jedynie trzy, najczęściej spotykane gatunki insektów w gospodarstwach rolnych. Jak zabezpieczyć takie miejsce przed inwazją szkodników? Dziś opowiemy o dezynsekcji gospodarstwa rolnego. Jak często należy ją przeprowadzać? Czy jesteśmy w stanie w pełni zabezpieczyć gospodarstwo rolne przed atakami owadów? Zapraszamy do lektury!

Dezynsekcja gospodarstwa rolnego to nieustanny proces

Już na początku tego artykułu zdradzimy, że dwa ostatnie pytania zadane we wstępie były podchwytliwe – niestety nigdy nie będziemy w stanie w pełni uchronić gospodarstwa rolnego przed atakami owadów. Owady naturalnie bytują w naszym otoczeniu – szczególnie dużo występuje ich właśnie w mniej zurbanizowanym, wiejskim środowisku. Na pocieszenie jednak dodamy, że dzięki sprawnej dezynsekcji możemy kontrolować ich populację w naszym najbliższym otoczeniu. Dobrze więc, jak często należy przeprowadzać dezynsekcję gospodarstwa rolnego? Już wspominaliśmy, że również i to pytanie jest podchwytliwe. Dezynsekcja to proces, który należy przeprowadzać stale, a nie dopiero w momencie gdy pierwsze robale zaczną wyłaniać się spod dywanu czy plandeki. Pamiętajmy, że kilka osobników zauważonych na zewnątrz może świadczyć o całej chmarze czającej się w bardziej zakrytym miejscu.

W jaki sposób przeprowadza się dezynsekcję gospodarstwa rolnego?

Na czym polega dezynsekcja obiektu rolnego? Z grubsza na tym samym, na czym polega dezynsekcja w jakimkolwiek innym miejscu. Na terenie gospodarstwa muszą być stale rozmieszczone detektory na owady – pułapki z atraktantem, który przyciąga osobniki do środka. Dzięki nim możemy monitorować jakie gatunki owadów występują na terenie gospodarstwa i podjąć środki zapobiegawcze w momencie zagrożenia inwazją. Takie pułapki rozkłada się we wszystkich miejscach najbardziej zagrożonych atakiem owadów – na przykład w magazynach i pomieszczeniach gospodarczych. A w jaki sposób zwalcza się inwazję mrówek czy innych owadów w gospodarstwie? Najczęściej przy użyciu insektycydów – preparatów chemicznych o działaniu owadobójczym. Insektycydy mogą działać selektywnie na dany gatunek owadów bądź holistycznie na wszystkie insekty. Ciekawostką jest fakt, że wiele insektycydów nowej generacji działa z opóźnieniem. Dzięki temu owad przenosi drobinki trucizny na swoim odwłoku i w ten sposób zaraża inne osobniki – dzięki takiej metodzie działania możemy eliminować całe populacje w krótkim czasie.