Ogród marzeń w kilku krokach

Ogród marzeń w kilku krokach

Gdy kupujesz dom, na pewno marzysz też o pięknym ogrodzie. To reprezentatywna część domu, która posiada wiele ważnych funkcji, dlatego na jej projekt powinniśmy poświęcić sporo uwagi i zaangażowania. Zamiast zlecać to zadanie specjalistom, warto to zadanie wykonać samodzielnie, by ogród był dokładnie taki, jaki chcemy. O jakich rozwiązaniach warto pamiętać? Jak stworzyć bajeczny i funkcjonalny ogród? Zajrzyj do naszego mini poradnika!

Projekt ogrodu – od czego zacząć?

Choć to rośliny stanowią najważniejszą część ogrodu, to nie od ich wyboru i sadzenie powinniśmy zacząć projekt. Ważne jest stworzenie szczegółowego planu oraz mapy (rzutnik z góry), w którym umieścimy wszystkie elementy. W pierwszym kroku musimy zastanowić się, jakie funkcje ma pełnić nasz ogród. Czy będzie stanowił wyłącznie ozdobną przestrzeń wypełnioną roślinami, czy może chcemy by był mini salonem, w którym będziemy organizować imprezy i grille w gronie najbliższych, czy będzie znajdował się w nim plac zabaw dla dzieci i wygodny wypoczynek? Projektuj ogród w taki sposób, jakbyś tworzył projekt pomieszczenia. Jeśli chodzi o rozmieszczenie roślin, pamiętaj, że one rosną (niektóre okazy osiągają naprawdę sporą wielkość), dlatego nie planuj sadzenia ich zbyt gęsto.

Rośliny w ogrodzie – jakie wybrać?

Rośliny potrafią całkowicie odmienić przestrzeń, nadać jej stylu i elegancki. Dobrze by pasowały zarówno do otoczenia, jak i bryły budynku. Rośliny to szeroka grupa różnorodnych kwiatów, drzew, czy krzewów. Na pewno wybór odpowiednich rodzajów nie będzie łatwym zadaniem. Takie miejsca, jak sklep ogrodniczy mają wiele do zaoferowania. Znajdziemy tu nie tylko szeroki wybór roślin, ale i niezbędny sprzęt, który wykorzystamy do prac w ogrodzie.

Jak dobrać rośliny do naszego ogrodu?

Roślin niestety nie możemy wybierać kierując wyłącznie poczuciem estetyki. Niektóre gatunki są naprawdę wymagające i nie sprawdzą się w naszym ogrodzie. Bardzo duże znaczenie ma rodzaj ziemi. Najlepszą glebą jest ta, która ma ciemny kolor i rozpada się w palcach. Nadaje się praktycznie do każdego rodzaju roślin. Jeżeli planujesz sadzić drzewa owocowe i krzewy, ważne jest by sprawdzić Ph gleby. Kolejną ważną kwestią jest nasłonecznienie i zacienienie. Niektóre z roślin lubią silne słońce, inne wolą cień lub półcień. Pamiętaj, by roślin nie sadzić zbyt gęsto, bo jak już wyżej wspominaliśmy, na pewno się rozrosną.