Przygotuj swój ogród na wiosnę!

Przygotuj swój ogród na wiosnę!

Co prawda jesteśmy w środku zimy, jednak już dziś warto rozpocząć planowanie ogrodowych porządków i przygotowania tej przestrzeni na nadejście cieplejszych miesięcy. Zima to bowiem trudny czas dla naszych ogrodów, szczególnie z uwagi na mróz i intensywne opady śniegu. Od czego warto zacząć? Podpowiadamy!

Uporządkuj całą przestrzeń

Pierwszą rzeczą, którą należy wykonać po odpuszczeniu mrozów i pojawienia się pierwszych promyków słońca, jest oczywiście uporządkowane całej ogrodowej przestrzeni. Zima to niestety czas mrozów, które w następnie generują roztopy, a to sprzyja pojawianiu się błota i gnijących odpadów. Jeśli zatem chcesz rozpocząć ogrodowe porządki, zacznij od zagrabienia całego terenu i wyrównaniu gruntu w taki sposób, aby był on przygotowany na kolejne etapy przygotowań do wiosny. Usuń również stare liście czy obumarłe rośliny, pozbądź się zgniłych elementów roślin czy gałęzi. Zadbaj również o zebranie wszystkich śmieci, które również mogły zgromadzić się pod śniegiem.

Zadbaj o odpowiednie wyposażenie

Aby przedwiosenne porządkowanie ogrodu przebiegało sprawnie i przyjemnie, koniecznie zaopatrz się w odpowiednie narzędzia i produkty. Co konkretnie ci się przyda? Podstawą są oczywiście narzędzia ogrodowe, taki jak szpadle, grabie, widły, nożyce czy sekatory. Te ostatnie przydadzą ci się przede wszystkim do pracy przy drzewkach, ponieważ podczas zimowych mrozów część ich gałęzi mogła przemarznąć i obumrzeć. Należy je wówczas odpowiednio odciąć i pozwolić roślinie na dalszy rozwój. Kompletując wyposażenie, zwróć również uwagę na specjalne taśmy kroplujące, dzięki którym będziesz w stanie efektywnie podlewać rośliny. Nie zapomnij również o nowych sadzonkach, nawozach i innych środkach, które pozytywnie wpłyną na rozwój swojej ogrodowej roślinności!

Sprawdź kondycję roślin

Ostatnią rzeczą, o którą zdecydowanie musisz zadbać podczas przygotowywania ogrodu na nadejście wiosny, jest kontrola kondycji poszczególnych roślin i troska o te, które najgorzej zniosły zimę. Warto bowiem wiedzieć, że często nawet gatunki odpowiednio przystosowane do mrozów mogą być podatne na negatywne działanie niskiej temperatury. Wobec tego warto poświęcić kilka dni na dokładny ogląd wszystkich roślin. Jeśli niektóre z nich okażą się martwe, należy je usunąć i przygotować grunt pod zasadzenie nowych. Jeśli natomiast zauważysz, że przemarzły jedynie poszczególne elementy rośliny (np. łodygi czy gałęzie), obetnij je z delikatnym zapasem. Dzięki temu rośliny odzyskają zdrowie i będą mogły dalej się rozwijać.